LAIKRAŠTIS » 2011 METAI » NR. 45 » EGZAMINAI

Kaip rengiamės 2013 metų egzaminui

2011-12-08
Nida Poderienė
Nida Poderienė

2013 metų lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas atsidūrė lituanistų diskusijų taikiklyje. Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Nida Poderienė pateikia atsakymus į dažniausiai lituanistų keliamus klausimus dėl egzamino programos, jo vertinimo, metodinės pagalbos mokytojams ir mokymo priemonių.

<…> Lituanistų diskusijas sukėlę samprotavimo ir literatūrinis rašiniai nėra nauji brandos egzamino užduočių žanrai. Jie nurodyti ir dabar galiojančioje Lietuvių gimtosios kalbos brandos egzaminų programoje, pagal kurią rengiamas egzaminas iki 2013 m. Minėtos programos 23 punktu apibrėžiamos brandos egzamino rašymo užduotys: samprotavimo rašinys, literatūrinis rašinys, teksto interpretacija. Visų šių žanrų užduotys pateikiamos mokykliniame brandos egzamine – tekstai interpretacijai, samprotavimo rašinio ir literatūrinio rašinio temos. Prie literatūrinio rašinio temų nurodomi 3 autoriai, iš kurių bent vieno kūryba reikia remtis, taip pat nurodyta, kad atsakant į temą reikia remtis ne mažiau kaip dviejų autorių kūryba. Praėjusių metų užduotis galima rasti NEC puslapyje (http://www.egzaminai.lt/failai/2047_LTg_ras_MBE_pagr_2011.pdf).

Samprotavimo rašinio ir literatūrinio rašinio žanrai įvardyti ir detalizuoti naujoje brandos egzamino programoje. Joje nurodyta, kad prie kiekvienos temos pateikiami autoriai, iš kurių vieną būtina pasirinkti (VBE – vieną iš trijų lietuvių autorių, pateiktų iš vidurinio ugdymo bendrosios programos privalomo išplėstinio kurso turinio, MBE – vieną iš keturių lietuvių autorių, pateiktų iš vidurinio ugdymo bendrosios programos privalomo bendrojo kurso). Temų formuluočių pavyzdžių pateikta UPC puslapyje (http://www.upc.smm.lt/ugdymas/dokumentai/svarstomi/be/failai/Lietuviu_VBE_uzduociu_pavyzdziai.pdf).

Brandos egzamino metu žodynais galės naudotis visi abiturientai.

><…> Pastaruoju metu lituanistams teikiama daug daugiau dalykinės, metodinės paramos nei bet kurio kito mokomojo dalyko mokytojams.

Visas straipsnis – „Dialoge“.

Komentarai

 1. Elza

  Tai kokio tipo šiais metais buvo rašinys “Kaip apie meilę kalbama lietuvių kultūroje?” Jis samprotavimo ar literatūrinis? Kuo skiriasi nuo pateikto (literatūrinio rašinio) pavyzdžio: „Kaip rašytojai gina žmogaus orumą?“ Juk pagal reikalavimus šių metų valstybinis egzaminas reikalavo samprotauti.

  • Anonimas

   Manau, kad pirmoji tema buvo samprotavimo, nes kultūra yra platesnė sąvoka nei literatūra (mokiniai galėjo rašyti apie įvairias masinės ar elitinės kultūros formas, pvz., reklamą, tv pramogines laidas, kiną, teatrą ar literatūrą, išsakyti savo požiūrį). Ankstesnių metų egzamino programoje mokinys, rašydamas samprotavimo rašinį, literatūra remtis neprivalėjo, bet galėjo, todėl man buvo aišku, kuo jis skiriasi nuo literatūrinio rašinio. Dabar ta skirtis neaiški tiek egzamino programoje, tiek UPC paskelbtose vertinimo normose. Jas paskaičius, atrodo, kad mokinys privalo remtis literatūra, o kitais kontekstais tik gali. O jeigu jis, pasirinkęs samprotavimo rašinio temą, pasirems tik literatūra, koks tuomet bus rašinys – literatūrinis ar samprotavimo? Į šį klausimą kol kas lieka neatsakyta.

 2. Elza

  Tai jei rašinio tema būtų buvusi “Kaip apie meilę kalbama lietuvių literatūroje?”, tai jau būtų literatūrinis…

 3. Taigi

  Žinoma, juk aiškiai pasakyta, kad galima kalbėti tik apie literatūrą ir nieką daugiau.

 4. Raskladuškinas

  Kodėl šitas straipsnis užsakomasis? (Užs.279) Ar dabar už visus ministerijos atsakymus “Dialogas” jau lupa pinigus?

 5. Romas

  O kodėl Raskladuškinui rūpi, koks susitarimas yra/nėra tarp ministerijos ir Dialogo?

 6. užsakymas

  Tokį šū.. malimą joks laikraštis savo noru nespausdintų, tad tenka užsakyti, juolab dar skubos tvarka. Įdomu, čia gal mitingui prie ŠMM Nidutė taip pasiruošė?…

 7. Raskladuškinas Romui

  O kodėl man neturėtų rūpėti, kaip panaudojami mūsų visų mokesčių pinigai? ŠMM, kiek žinau, dar nėra privatus verslas (nors tokių požymių yra), tad kodėl mūsų nuskaičiuoti mokesčiai leidžiami tokiems šūdstraipsniams?

 8. užsakymas

  Suprasčiau, jei bent vienas sakinys būtų naudingas, o dabar – adresų nuorodos ir… visiškas debilumas.

 9. Praktikas

  Kai iš viršaus imamasi viską standartizuoti – nieko gero nelauk, žmogau. Kaip galima vertinti mokinio kūrybiškumą pagal kažkokius standartus? Pati ŠMM psisiviria košės, tad ir nežino, ką toliau daryti.

 10. sekupasakos provaikaitei

  O kaip jums patinka 2011 metų pakartotinės valstybinio egzamino temos:

  1.Ar skirtingos moralės normos tai atsvara tarp žmonių?
  2. Kaip lietuvių kūrejai vaizduoja nuosaikingumą?

  Ypač antroji – niekaip neįsivaizduoju, ką reikėtų rašyti. Visaip mąsčiau, bet nesugebu išmąstyti. Turbūt per sena esu ir persiskaičiusi ( juk 30 metų mokau lietuvių kalbos). Aštuoniolikmečiui turbūt tokia tema kaip niekur nieko.
  Et, paskaitai tokius atskymus ir apsaidžiaugi, kaip gražu ant Lietuvos. Tik kelios kažkokios tinginčios dirbti mokytojukės bamba… o juk viskas duota, viskas aišku, tik dirbk ir džiaukis!

 11. ;D

  Š*kančius katinus vaidina, tai ir prigalvoja tokių temų

 12. N.Poderienei

  Iš tų nuorodų tik juokas ima: visa tai mokytojai turi, net gerai atsimena. Kam čia dar išsidirbinėti?

 13. .

  Mokytojai KONKREČIAIS PAVYZDŽIAIS nurodo dokumentų alogiką, o mini(maxi)-sterstvos ponia nurodo mums adresus, kur tuos dokumentus rasti!!!
  O jau šita citata: “Pastaruoju metu lituanistams teikiama daug daugiau dalykinės, metodinės paramos nei bet kurio kito mokomojo dalyko mokytojams”, – tai apskritai tyčiojimosi viršūnė. PARAMA – tai dalykai, kurių žmogui reikia, o ne š.do malimas už ES projektų pinigus. Jeigu NEĮMANOMA žmobių, o ne paukščių kalba paaiškinti, kas yra literatūrinis rašinys – temos nagrinėjimas literatūroje ar dviejų kūrinių lyginamoji analizė, tai ko verta tokia “parama”?

 14. abiturientas

  Norėsiu naudotis DLKŽ

 15. abiturientui

  Visais tomais? :-D
  O rimtai – iš kur egzaminą vykdančioje mokykloje atsiras tie įvairūs žodynai? Kas juos supirks, kas patikrins, kad 118 ar kuriame kitame psl. nebūtų pieštuku švelniai (:-D ) įrašytos informacijos? Ir kaip jais bus naudojamasi – mokiniai vaikščios? Ar ant kiekvieno suolo bus visi DLKŽ tomai?

 16. VBS

  Aš kartais galvoju, ar tik ne mūsų tautos priešai privedė prie tokios situacijos, kai mokiniai nebenori lietuvių k. ir literatūros pamokų. Kodėl tokios mintys kyla? Ogi todėl, kad šiemet, anot mūsų gimnaziją baigusios “atžalos”, gimnaziją baigę mokiniai džiaugėsi, kad pagaliau nebereikės vargti su literatūra… su, pvz., Radausko ir kt. kūryba. Argi gali tokio rezultato siekti tie, kurie iš tikrųjų puoselėja lietuvių literatūrą? Ar čia taip iš kvailumo, ar sąmoningai daroma, kad tokios pasekmės – jaunimas nekenčia lietuvių literatūros?

 17. dura

  Kai žmogus pradeda nesusikalbėti pats su savimi, pagelbėti gali tik medikai, deja, ir tai ne visada. Man rodos, kad šįkart atvejis itin sunkus. Visuose seminaruose dar nuo pavasario UPC poskyrio vedėja trimituoja/deklaruoja/apreiškia, kad abu rašinio \anrai 2013 m. yra visiškai nauji – neturi nieko bendra nei su sovietiniu, nei su ankstesnių metų laisvos Lietuvos rašiniais :D. O Geriausia Nauckūnaitės draugė ir bendražygė iš ŠMM dabar ima ir pareiškia: “Lituanistų diskusijas sukėlę samprotavimo ir literatūrinis rašiniai nėra nauji brandos egzamino užduočių žanrai.”
  Klausykit, tai ką mes tada veikiame tose visose už sočius ES SF pinigėlius rengiamose UPC konferencijose, seminaruose ir “kūrybinėse laboratorijose”? Kokie kliedesiai tada rašinėjami Avily, į kurį per savo durną galvą neseniai užsiregistravau?
  Kita straipsnio citata – apie Planą, kurio nėra, bet ŠMM specialistei N.P. jis “yra”: “Planas parengtas pagal atnaujintą visiems bendrą programą, tai padaryta kompetentingai, juo naudotis gali visi mokytojai, atsižvelgdami į savo mokinių poreikius.” Aišku, apie tą “smulkmenėlę”, kad planas sudarytas negimtakalbiams ir dar visoms 7 savaitinėms valandoms (gimtakalbiai turi tik 5 sav. val.) nutylėta.
  Ir dar ponia Nida mums siūlo kursus, kuriuos organizuoja Nacionalinė MOKSLEIVIŲ akademija. Ačiū, Nidule, kad bent pas korepetitorius nepasiuntei, bet, garantuoju, gimnazijų lituanistai visi, 100 procentų, išaugę iš moksleiviško amžiaus, ir tai, kas tinka vaikams, netinka universitetus baigusiems lituanistams – galgi susilaikyk kitą kartą nuo atviro tyčiojimosi.
  Ir dar dėl kai kurių kursų: anksčiau švietimo valdininkai negalėjo darbo metu uždarbiauti papildomai – vesti mokamus seminarus. Dabar lapkričio 10 d. Alytuje buvo labai rimtas Z.Nauckūnaitės seminaras. Ir labai brangus. Pasidomėkite. Nes kai žmogus nedirba ir nepadaro to, ką privalėtų pagal pareigas, o uždarbiauja iš tos informacijos, kurios kitaip išlaužti neįmanoma, tai neteisėta.

 18. ex

  “O kaip jums patinka 2011 metų pakartotinės valstybinio egzamino temos:
  1.Ar skirtingos moralės normos tai atsvara tarp žmonių?
  2. Kaip lietuvių kūrejai vaizduoja nuosaikingumą? ”

  Nesuprantu, iš kur tokias keistas temas traukėte, bet jos tikrai ne 2011 m. VBE pakartotinės sesijos. Buvo tokios temos: 1. Kokių galimybių žmogui atveria vaizduotė? 2. Žmogus esi tiek, kiek tau rūpi kiti.

 19. ak

  or vėl tas š… malimas Na, supraskit – niekam ministerijoje nesvarbu ta lietuvių kalba. Ir ta Lietuva niekam nerūpi. Tiesiog, jei esat patriotai ir mokykit tos lieuvių kalbos. Juk caro laikais už tai lietuvius daraktorius rykštėmis pėrė, “turmon” sodino arba pinigines baudas skyrė. Dabar, kada Lietuviai ir žemaičiai yra ant išnykimo ribos, o sava valdžia viską daro, kad sunaikintų nepriklausomą LR ir lietuvių bei žemaičių tautas, būtent ir reikia patriotų. Na o valdžioje teisybės ieškoti… Juk ir tais caro laikais niekas nebandė…

 20. Pailsėkim

  Savaitgalio skaitiniai

  - Ko toks susirūpinęs, brolau? – klausiu gatvėje sutiktą bičiulį.
  - Pergyvenu nepaprastą dvasios krizę. Įsimylėjau merginą, aš ją tiesiog dievinu.
  - O ji tavęs nebemyli?
  - Myli. Ir įsivaizduoji, kokia tragedija?!
  - Ji serga?
  - Ne, sveikut sveikutėlė. Bet jos tėvai nori, kad mes susituoktume.
  - O tavieji nenori?
  - Ne, ir manieji tos pačios nuomonės.
  - Vadinasi, viskas gerai, ir tau nėra čia ko nukabinti nosies.
  Bičiulis tik gailiai atsiduso…
  Čia priėjo Kindziulis ir paaiškino:
  - Ir vis dėlto šioje istorijoje yra viena sunkiai išsprendžiama problema…

  Kokia?

 21. darbinykas

  Ten, kur devynios moteriškės vieną gaidį daigoja, darbo atsiranda ir dešimtai…

  Gal dėl to nėra tvarkos net šioje siauroje sritelėje?

 22. to Pailsėkim

  Gal tokia versija tiktų: jis nežino, kaip tai pasakyti savo žmonai…

  • Jhonrey

   Kreipiuosi į sveiką protą : kodėl atkakliai nromeina matyti programų tiek vid.ugd., tiek egzamino logikos ir dalykinių klaidų, neleidžiančių NIEKAIP tų dokumentų suprasti? Kodėl vis iš naujo bandoma MELUOTI, kad mokytojai protestuoja dėl kūrinių, dėl senosios literatūros.Ar NORMALU, kad užuot mokę rašinio lituanistai lyg koks Hamletas dabar svarsto, kas tai apskritai yra. NENORMALU. Kaip nenormalu sujaukti visą tekstologijos ir tekstų komponavimo mokslą ir reikalauti vadovautis ne sveiku protu ir mokslu, koks yra visame pasaulyje, o a la Nauckūnaitė . Jeigu ji juodą liepia vadinti baltu, o parėmimą liepia vadinti argumentavimu? Ne tik vadinti, bet ir VERTINTI pagal jos išgalvotas taisykles ir teorijas? Kiek ilgai tęsis šitas absurdo teatras? Gal kol visi išprotėsim? Jūs pažiūrėkit mokyklos LAUKIA,kol kas nors paaiškės, vienuoliktokai nieko nerašo laukia Ponai, bet juk nėra ko laukti kol Nidos&Zitos nepripažins savo proto klystkelių, niekas nieko neduos ir mepaaiškins štai kur tragedija, štai dėl ko nelaimės mūsų nesiliauja (V.Šekspyras). Godo neateis, nes jo tiesiog nėra. Pati Nauckūnaitė dabar jums nepaaiškins savo proto vingių, užtemimų ir prašviesėjimų, nes viskas PATVIRTINTA ministro antspaudu ir parašu. Belieka apsimesti, kad viskas gerai. Kad viskas pagal planą (tiesa, o kur tas ilgalaikis lituanistams žadėtas pamokų išplanavimas?)Belieka visur ir visada grūmoti mokytojams, ATSEIT nenorintiems senosios literatūros ir patriotizmo. Užtat tabu pasakyti, kad viskas, ko lituanistai nori, kad į ŠMM ir UPC grįžtų sveikas protas, o ligoniams vieta kitur

 23. Sveikas protas

  Negalintiems suskaičiuoti DLKŽ- tomų. Tai tik vienas tomas, kuriame yra visi dabar vartojami bendrinės kalbos žodžiai.

 24. to ex

  Kalbame ne apie pakartotinę mokyklinę sesiją…

 25. ex

  VBE pakartotinė sesija (2011 m.birželio 22 d.):
  Rašymas: samprotavimas:
  1. Kokių galimybių žmogui atveria vaizduotė?
  2. Žmogus esi tiek, kiek tau rūpi kiti.
  Interpretacija:
  1. K.Donelaičio “Metų” ištrauka
  2. S.Geda “Nusivežk mane į Zarasus”
  3. B.Vilimaitė “Knygos”

 26. ex

  “Brandos egzamino metu žodynais galės naudotis visi abiturientai.” ŽodynAIS, o ne žodyNU. LKŽ reikės bent 20 tomų ant kiekvieno suolo,dar tarptautinių žodžių, dar terminų, dar sąvokų žodynŲ, nes juk per egzaminą vaikščioti draudžiama. Poderienė turbūt asmeniškai pasirūpins žodynais…

 27. xoxo, Little V

  Ai nu, užuojauta visiems esamiems ir būsimiems abiturientams. :D Man tai jau dzin seniai.

 28. Jikas

  Kol tos gudragalvės lituanistės PAČIOS nesėda prie balto popieriaus lapo ir NEPARAŠO, ko pačios miglotai prašo, vargas tiems, kurie laikys egzaminą. Architektas parodo savo projektuoto namo maketą, batsiuvys pademonstruos, kaip taiso batą, o eks – perdė tetulė negali PARODYTI konkretaus litera – tūrinio(“tūris”, našta tada, kai nesupranti)rašinio( -ių). Ak, nepasiekiami lituanistikos padebesiai! Na, nusileiskit kartą ant žemės ir įrodykit savo eks – perdystę ir veiksmais.

TINKLARAŠČIŲ SRAUTAS
Pasiūlyti tinklaraštį
Elena Tervidytė - žurnalistė, fotografė, dekabristė

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/header.php:10) in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 22

Warning: include_once() [function.include-once]: open_basedir restriction in effect. File(/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/backgroundExecution.php) is not within the allowed path(s): (/home/dialogas/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 25

Warning: include_once(/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/backgroundExecution.php) [function.include-once]: failed to open stream: Operation not permitted in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 25

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/backgroundExecution.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear') in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 25

Warning: include_once() [function.include-once]: open_basedir restriction in effect. File(/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/trigger_send.php) is not within the allowed path(s): (/home/dialogas/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 26

Warning: include_once(/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/trigger_send.php) [function.include-once]: failed to open stream: Operation not permitted in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 26

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/trigger_send.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear') in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 26