NAUJIENOS » LIETUVOJE

Užsienio kalbos testas dešimtokams: ką jis lemia?

2011-05-09

Kai praėjusiame „Dialoge“ (Nr. 18; 05 05) Pajiešmenių mokyklos direktorius Ervydas Macaitis savo straipsnyje „Tai ne žemės ūkio darbai“ užsiminė apie bereikalingas aistras, kurias „jau spėjo sukelti ŠMM rekomendacija baigiamųjų pagrindinio bei vidurinio ugdymo koncentrų klasių mokiniams pasitikrinti užsienio kalbų kompetencijų lygį, naudojantis Europos kalbų aplanku“, ir kad į daugybę pasipylusių klausimų šia tema tiek mokyklų vadovai, tiek ir savivaldybių administracijų padalinių specialistai neturi ką atsakyti, iš pradžių nesupratome, apie kokią rekomendaciją čia gerbiamas E.Macaitis rašo. Tačiau netrukus tie klausimai be atsakymų pasiekė ir „Dialogą“ – daugiausia iš dešimtokų tėvų.

O buvo taip: gegužės pirmąją savaitę dešimtokus ir visus su jais neabejingumo ryšiais susijusiuosius ištiko staigmena – mokyklose buvo pranešta, jog artėja privalomas užsienio kalbų testas, nulemsiantis lygį, kuriuo šiandieninis dešimtokas XI klasėje (nuo šio rudens) galės mokytis užsienio kalbos.

Natūralu, kad tokia žinia sukėlė dešimtokų, jų tėvų ir dalies mokytojų pasipiktinimą: štai taip, be perspėjimo bent jau mokslo metų pradžioje, dešimtokams norima primesti tokį atsakingą testą. Juk nemažai daliai jaunuolių jis gali užkirsti kelią mokytis užsienio kalbos A lygiu – itin svarbiu, norint kuo geriau išlaikyti valstybinį egzaminą.

Ar tikrai Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) pasielgė taip drastiškai?

Ėmėme ieškoti atsakymo…

Ar šitas testas privalomas (mokykloms organizuoti, kiekvienam dešimtokui laikyti)? Jeigu dešimtokas šio testo neišlaikys – kokios bus to pasekmės jam? Šiuo metu dešimtokai pateikia mokykloms savo vidurinio ugdymo individualius planus 2011-2013 metams, kuriuose pasirenka, kokiu – A ar B – lygiu mokysis užsienio kalbos XI ir XII klasėse: kaip nustatytas pagal Europos kalbų aplanką A2, B1 ar B2 lygio „siekimas“ atitiks tuos A ir B mokymosi lygius, kuriuos dešimtokai šiuo metu renkasi? Kokią įtaką žadamo testo rezultatai turės mokinių pasirinkimui mokytis A arba B lygiu?

Šiuos ir dar kelis klausimus pateikėme Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM).

ŠMM atsakymai – šį ketvirtadienį (05 12) „Dialoge“.

Komentarai

 1. DaR

  Fantastika- ne kitaip. Mokyklos direktorius jau mato toliau už ministeriją, o tie daro ir nesuvokia jokių pasekmių. Čia tai geras. Tai gal galėtų prieš darydami pirmiau pasiklausti mokyklų.

 2. Zylele

  Kada baigsis šis pasityčiojimas iš vaikų??? Tai tiesiog psichologinis smurtas prieš vaikus ir jei valdžios vyrai apie tai nežino, tai gal geriau šunim šėko tegul eina pjauti, nei tokius sprendimus priiminėję. Ar kas nors galvoja apie tuos bandomuosius kiškius, ką jie patiria, o kur vaiko teisių apsaugos kontrolierė žiūri, kai tokie fokusai po nosimi darosi???

  • Kazkas

   pritariu tau 100%

 3. ppp

  As balsuociau uz ppp – periodinius pasiekimu pa(si)tikrinimus. Nes dabar situacija absurdiska – vaikas pradeda mokytis uzsienio kalbos 2 klaseje, o pasiekimai patikrinami tik pabaigus 12 klase – laikant egzamina. Butu gerai, jei galetume pasitikrinti pasiekimus po 4, 6, 8, 10 klases. Tada matytusi nuosekli pazanga, nereiketu ‘forsuoti’ studiju paskutiniais metais. Kalbos juk neismoksi per paskutinius metus, kalba isisavinama per ilga laika.

  • Anonimas

   Anglu kalbos pasitikrinamaji testa jau daug metu raso tiek ketvirtokai, tiek devintokai. Taciau desimtokams tai siurprizas.

 4. DaR to ppp

  Na taip, patikrinti tai tikrai galima, bet sukurkim sistema, pasirenkim tam, duokim vaikams tevams zinoti is anksto, o ne kaip dabar yra. Durniu laivas vaje, vaje

 5. Tėvas

  Labiausiai šiandie švietime užknisa nuolatiniai siurprizai. Ne naujovės – o būtent siurprizai,.. ir tai, kad tie siurprizai būna visai nesuderinti su rutina, bet turi į ją kažkaip įsipaišyti…

 6. * * *

  Garbė Pajiešmenių mokyklos direktoriui, kad sujudino. Gal dabar kas nors teiksis paaiškinti, jei DIALOGAS dar kartą maloniai ponus užklaus. Ačiū kolega!!!!!!!!!!!!!!!!! L A B A I !!!!!!!!!!!!!

 7. mokytoja

  Na, tai ko reikia bijoti šio testo? Juk ir vaikams įdomu, ir jų tėveliams taip pat pravartu žinoti, ko vertas jų vaikų pažymys. Manau,kad ir dėstančiam okytojui taip pat labai verta pasitikrinti ar jis ne per žemai, o gal per aukštai pakėlęs kartelę. Skaudžiausia, kai mokykloje turėjęs 10, o iš valstybinio egzamino gavęs 30-40 proc. dvyliktokas patiria kur kas didesnį šoką, ir pakeisti ką nors,deja, jau būna vėlu.

 8. Stagnatorius

  Mes taip pat gavome ministerijos raštą. Galvojom, kad juokaujama. Pasirodo, ne. Paskelbėm tėvams, mūsų nelaimei. Jau sekančią dieną sulaukėm gal kelių dešimčių, kurie pirmiausiai iškoliojo mokyklą “dėl nesąmonių kūrimo” Mes paaiškinti negalim nieko. Skambinam į skyrių, šie nė to nežino. Ar tai normalu. Ar taip turi dirbti mokyklos ir ar visa tai prisideda prie mūsų įvaizdžio. Ačių direktoriui, malonu, kad dar kažkas iškelia problemas. Visi jau mes atbukom, viskas nusibodo, einam ten, kur vėjas pučia. Siaubas, aišku, bet toks gyvenimas. Dėkui daer kartą.

 9. AS

  Mūsų mokyklos anglistės buvo prie visų išvadintos kelių įtūžusių mamų “vištomis”, kad jos negalėjo pasakyti, kokį vaidmenį vaidins įskaita ir kaip ji bus laikoma. Va tau ir strategija…………………

 10. Miegalius

  Dėkui. Jūs dar kartą sujudinot. Dėkui mokyklos direktoriui. Daugiau tokiu vadovų ir švietimas pradės atsigauti.

 11. Nusivylusi

  Kelios mamos ir pas mus mokykloj patranke duris, kad mes atseit nieko nezinom ir slepiam informacija ir isvadino…… Kuo detos kalbu mokytojos, jei ministerija nesamones kurpia? Kas atsakys uz tai? Dekui straipsnio autoriui, nes ir vel karalius pasirode nuogas.

 12. mama

  aisku, nereikia prasivardziuoti, bet mamos yra teisios, pykdamos ant mokytoju, kad sios neisgauna informacijos is direktoriu, o sie – is steigeju. daugiau drasiu mamu – bus daugiau atsakymu i klausimus.

 13. Nusivylusi

  Laba diena. Skandalingi faktai dave savo vaisiu- siandien jau pasirode kruva dokumentu ir klausymui skirta medziaga. Tik neaisku, ar galioja tas Bacio rastas, ar jis atsauktas. Privaloma ta iskaita ar ne?

 14. Mokytoja

  čia Lietuva, čia lietūs lyja, anot poeto…Čia Lietuva, čia nesąmonėmis lyja… anot mūsų…Visur aiški nepagarba žmogui( mokiniui, mokytojui, bet kuriam piliečiui…) Čia viešpatauja CHAMAI. Tik chamai gali kiekviename žingsnyje su žmogumi elgtis nepagarbiai…Kur nepasisuksi, kur nepažvelgsi visur žmogus laikomas nuliu, su juo niekas nesiskaito. Tokioje aplinkoje augdami iš mūsų vaikų užaugs dar didesni chamai. Nesistebėkime.

 15. xi

  nesupratau, kodel tiek triuksmo.. na, pasitikrins desimtokai savo lygi.. kokia cia problema?

  • Anonimas

   triuksmas ne del pasitikrinimo, odel to kad 11 klaseje jiems kaip ir uzkertamas kelias i pasirinkima kurso, jie pagal si rezultata bus suskirstyti i 3 lygius, o tai jau diferencijacija-diskriminacija.

 16. mama-mokytoja

  Bet ar ne geriau pasitikrinti dabar, o ne paskui 11-12 kl ašaroti, kad sunku, kad nepakelia, kad tik 4 išeina, nes rinkosi A lygį. Mūsų mokykloje A lygį renkasi net tie, kur dabar turi 5-6. Iš anglisčių patirties- jie prapuls, bet jie nori tik A lygio, priversti negalima rinktis B. O paskui prasideda-”mokytojas neišmokė”

 17. nu ir

  Kokia problema? Kad įvertins anglų kalbos žinias ir nustatys lygį??? Jei nori pereit į A lygį, padirbėk, pasistenk, o jei tingi – B lygis kaip tik. Koktu, kai mokyklos pasiduoda įtūžusių mamyčių diktatui… koktu…

 18. NŪ-ū-ū...

  taigi, kalba ne apie egzaminukus. Tos įskaitos – egzaminukai gali būti kasmet ir iš kiekvieno mokomojo dalyko. Svarbiausia, kad žmonės buvo neįspėti iš anksto, kad viskas nukrito, kaip iš giedro dangaus netikėtai. Tai nepagarba žmogui – aukščiausiame lygyje. Na, o dėl mokyklų padlaidžiavimo mamytėms, tai tikra tiesa. Mokyklos nuolankiai ir vergiškai padlaidžiauja…Šlykštu… Todėl ir turėtų kasmet būti egzaminukai iš kiekvieno mokomojo dalyko, kaip ir buvo smetoninėje Lietuvoje. Ir niekas net negalvojo, kad gali būti kitaip. Tai buvo įprasta.

 19. Jolita

  V.Bacio raštą dėl 10 kl. užsienio kalbos žinių patikrinimo mokyklos gavo balandžio 13d. Pagrindinio ir vidurinio ugdymo programų Bendrųjų ugdymo planų 151 punkte aiškiai nurodytas būsimas mokinių žinių vertinimas pagal Europos standartus. Kelte jau yra užsienio kalbų testo vykdymo ir vertinimo instrukcija ir pats testas. Viskas aišku ir laiku informuota. Reikia sekti informaciją, dirbti ir mažiau komentuoti kaip viskas blogai.

 20. * * * (Jolitai)

  Kai kilo skandalas- kelte ir atsirado. V.Bacio raštas buvo siuntinėjamas tik elektroniniu paštu. Vienos mokyklos jį gavo, kitos- ne. Mums pavyzdžiui jį persiuntė kolegos iš Vilkaviškio mokyklos fax’u. Ant jo užrašyta ORINILAS NEBUS SIUNČIAMAS. Mums jį pavyko gauti tik 04 27. Nejuokaukit, ar čia tvarka jau tokia nauja tapo. Ar tokia strategija pateikta Pagrindinio ir vidurinio ugdymo programų Bendrųjų ugdymo planų 151 punkte ???????

 21. * * * (Jolitai)

  Tai kad tame dokumente 151 p. štai kas sakoma:

  151. Nežymaus intelekto sutrikimo specialiųjų poreikių mokiniams ir tautinės mažumos
  kalba besimokantiems nežymaus intelekto sutrikimo specialiųjų poreikių mokiniams mokyti
  namuose skiriamos 8 valandos per savaitę kalbiniam, matematiniam, socialiniam ugdymui ir
  specialiosioms pamokoms, mokinio specialiesiems poreikiams tenkinti ar specialiajai pagalbai
  teikti.

  Ar aš čia kažko nesuprantu, ar vėl mus kažkas mulkina.

 22. Irma

  V.Bacio laiškas pavadintas rekomendaciniu. Tai reiškia, kad neprivaloma. Ar ne taip?

 23. * * * (Jolitai)

  Aaaaaaaaaa, jau pasirodo įsigaliojo projektas. Jolita, tai tik projektas, o tamsta cituoji kaip dokumentą

 24. Senis

  Apie kokį raštą jūs čia visi kalbat? Mūsų mokykla jokio rašto negavo. el. pašte tos dienos nieko nėra, apie kąą čia eina kalba ir kokias įskaitas dar mum reiks vykdyti???????? Paaiškinkit kas nors žmoniškai.

 25. Senis

  Duokit adresą, kur jį rasti internete, prašau, pagelbėkit

 26. Jolita

  Aš išdėsčiau informaciją, kurią žinau ir kuria savo darbe remiuosi. jei tamstoms lengviau laikytis rėkimo ir nieko nedarymo taktikos – tada prašom.

 27. sss

  Visi mokiniai turi mokytis A lygiu, gauti 100 iš egzamino ir tapti bent jau akademikais.

 28. R > Jolita

  Tai jūs darbe naudojatės projektu kaip pagrindu?????? Keista. Mes to dokumento t.p. dar negavom.

 29. latwx

  Dx cia, nk daugiau. Smunka lygis tu, kas tokias nsmn priimineja. Lopsardokai, nk daugiau. Fu u u . . ;x

 30. *****

  Citata: “Mūsų mokyklos anglistės buvo prie visų išvadintos kelių įtūžusių mamų “vištomis”, kad jos negalėjo pasakyti, kokį vaidmenį vaidins įskaita ir kaip ji bus laikoma. Va tau ir strategija…………………”
  Jeigu nežino, kas jų dalyko “virtuvėje” darosi, tai teisingai ir buvo išvadintos. Mūsų gimnazijos užsienietės jau seniai apie tokią tvarką kalba. Ir kitų dalykų reikėtų daryti panašias įskaitas, o tai daugybos lentelės nemokėdami, matematikos A kursą renkasi…

 31. Tylioji

  Ar bus tikrinama ir pirmoji ir antroji užsienio kalba? Ar patikrinimo testų sudarytojai žino, kad antrosios užsienio kalbos yra mokoma ne nuo penktos klasės (kaip nurodo BP), o nuo šeštos klasės, ir yra skiriamos ne 3 pamokos(kaip nurodo BP), o tik 2. Tai pagal ką buvo sudaromi testai?

 32. Eldorado

  Reikia pasitikrinti visas kalbas kokių yra mokomasi. Testas panašaus lygmens iš visų kalbų, tačiau savaime aišku, kad antrosios užsienio kalbos bus surinkta mažiau taškų. Tačiau tame ir esmė, po testo yra rekomendacijos kokiu lygmeniu toliau mokytis kalbos, tai automatiškai pirmoji užsienio kalba bus mokomasi stipriau ir toliau, arba jei vaikas norės galės keisti. Pasitaiko atveju, kai mokinių antrosios užsienio kalbos gebėjimai geresni, kaip tik galės pakeisti kalbas.
  Tačiau tas faktas, kad buvo pranešta apie tokią įskaitą tik prieš kelias savaites labai supriešina tėvus ir mokyklą, vaikus į stresą įvaro. Galėjo bent prieš pusmetį pasakyt.

 33. Anonimas

  Jau prieš ketverius- penkerius metus sklandė kalbos, kad bus rengiami patikrinimai iš užsienio k. ir istorijos. Nieko naujo. Pasitikrinom,laukiam įvertinimų. Tik, deja, dėl tų kurie neatvyko… Gudručiai. Informacija tikrai nutekės. Rezultatai bus neobjektyvūs.

 34. Kazkas

  Galiu pasakyti, kad cia yra didele nesamone. Nes taip reikia ruostis egzaminam ir dar taip padaro, kad net nezinai kada reikia laikyti, ta anglu testa. Eini i mokykla ir galvoji gal jau sianden ta testa laikysi, gal ryt. Nors diena butu paskelbta tai ne ir ta sunku padaryti… Nesamoningai gaunasi 2 patikros ta pacia savaite…. NESAMONE NESAMONE!!! Naikinti ta suda reikia… ;s

 35. išsigandusiems

  Keista, kad visi ir visos piktinasi. Užteks nieką malti, nes dabar tik lituanistai ir matematikai ruošia PUPP. Dar siūlyčiau socialinius mokslus tikrinti testuku,tada kolegos suprastų, ko dejuoja tik lituanistai ir matematikai. Kas dirba, jokie testai nebaisūs, o kas daug kalba ir nieko nedaro, turbūt tam ir baisu. Pagaliau testukai ir mokytojui leidžia savo darbą pasitikrinti. Sėkmės, kolegos:)

  • Anonimas

   labai objektyvu bus: kai vienos mokyklos rase jau o kitos dar tik rasys

 36. šiaulietis

  Buvau geresnės nuomonės apie Bacį.

 37. Rytas

  Taip, matematikai ir lituanistai ruošia nuo mokslo metų pradžios, paskutiniai 2 mėn skirti vien pasiruošimui pasiekimų patikrinimui. Matematikoje prieš kiekvieną K.D. skiriu pamoką pasiruošti k.d. (spręsti užd. labai panašius į būsimus k.d.). Tokius planus gali siūlyti tik tie, kurie niekada patys nėra ruošę egzaminams. Ką ir bekalbėti, ministerija atrodo pilna skyrių skyrelių, bandančių kažką iš kažkur išversti (nusirašyti), skubiai prakišti, kitais metais pakeisti, užmiršti. Reformatorių kompetencija kukli.
  Bet svarbu: padeda švietimui skirtas lėšas įsisavinti.

 38. Re-Rytui

  Ištrauka iš šmm atsakymo į klausimą:
  ESF projekto lėšomis planuojame parengti centralizuotus lygio nustatymo testus, kuriais galės pasinaudoti visi norintys. Šie testai bus neprivalomi. Manome, kad jie padės pedagogams tiksliau suprasti, ką reiškia vienas ar kitas lygis, suvienodins reikalavimus konkretiems lygiams, taip pat bus naudingi kaip metodinė priemonė mokytojams tobulinant mokymo procesą. Rekomenduojama testo nevertinti pažymiu, nes tokio pobūdžio testo tikslas yra nustatyti mokinio lygį ir padėti jam suprasti, ką jis geba atlikti užsienio kalba.
  Mokytojai gali nustatyti mokinių lygi ir be šio testo naudodamiesi Europos kalbų aplanku arba pačių sukurtais testais.

 39. Rymas

  Esu dešimtoko tėvas. Daug triukšmo dėl nieko, kaip toj pasakoj apie katinėlį. Kai kurie panikuotojai, matyt, kelia šurmulį savo mokyklose, be reikalo gadindami nervus sau, mokiniams ir jų tėvams. Geras dalykas šis testas, juolab, tikėkimės, profesionaliai paruoštas. Patarčiau jam ruoštis ne kišant papildomas žinias, o teigiamai nuteikiant mokinius. Ką, 7 metus mokęsi anglų k. vaikučiai Londone nesusišnekėtų? Baikit juokus.

 40. Antanas

  Visai neblogai būtų įkelti bent vieną, kad ir senesnį numerį pasižiūrėjimui (pasibandymui), kaip atrodys kompiuterio ekrane. Tuomet lengviau būtų apsispręsti:).

  • Antanas

   Atsiprašau, ne į čia turėjo nueiti šis komentaras. Jis dėl elektroninės versijos prenumeravimo.

 41. Anonimas

  Pas mus mokykloje Kėdainiuose mokiniai sužinojo jog laiko Anglų egzaminą trečiadienį, o kitą savaitę antradienį laiko egzaminą. Prieš tai pirmadienį matematikos egzaminas. Vaikams neįmanoma pasikartoti visko per penkias dienas. Pavaduotoja pasakė jog apie egzaminą žinojo jau balandžio pradžioje, bet mokiniams pranešė tik vakar… Tiesiog neturiu žodžių apie lietuvos švietimo sistemą.

 42. Anonimui

  Pirma, tai nera egzaminas, nereikia hiperbolizuoti. Antra, užsienio kalbos kartotis nereikia, tai nėra žinios, kurias įkiši į galvą paskutinę naktį, tai yra įgūdžiai, kurie suformuoti (arba ne:) per ilgą laiką. Trečia, viena Kėdainiuose nevykusiai dirbanti pavaduotoja dar nėra visa Lietuvos švietimo sistema :)

 43. Nikodemas

  proga prisigerti

TINKLARAŠČIŲ SRAUTAS
Pasiūlyti tinklaraštį
Elena Tervidytė - žurnalistė, fotografė, dekabristė

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/header.php:10) in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 22

Warning: include_once() [function.include-once]: open_basedir restriction in effect. File(/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/backgroundExecution.php) is not within the allowed path(s): (/home/dialogas/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 25

Warning: include_once(/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/backgroundExecution.php) [function.include-once]: failed to open stream: Operation not permitted in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 25

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/backgroundExecution.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear') in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 25

Warning: include_once() [function.include-once]: open_basedir restriction in effect. File(/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/trigger_send.php) is not within the allowed path(s): (/home/dialogas/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 26

Warning: include_once(/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/trigger_send.php) [function.include-once]: failed to open stream: Operation not permitted in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 26

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/tervidyte/domains/dialogas.com/public_html/pdf-prenumerata/trigger_send.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear') in /home/dialogas/domains/dialogas.com/public_html/wp-content/themes/dialogas/index.php on line 26